برنامه ریزی رژیم گیاهی

برنامه ریزی برای یک رژِیم گیاهی که به همه نیاز های غذایی شما پاسخ می دهد، کار ساده ایست. حبوبات و سبزیجات منبع غنی پروتئین و آهن هستند. سبزیجات برگ سبز، انواع لوبیا، پنیر سویا، دانه های روغنی، شیر سویا و آبمیوه های غنی شده با ویتامین منابعی عالی برای کلسیم محسوب می شوند.

ویتامین دی معمولاً در زمان تابش نور خورشید بر پوست در بدن انسان ساخته می شود. افرادی که پوستشان تیره است یا در مناطق شمالی کره زمین زندگی می کنند، برای تشکیل این ویتامین در بدنشان مشکل دارند. در این صورت می شود با مصرف غذاهای غنی شده با ویتامین این کمبود را برطرف کرد. از جمله این منابع می شود به کرن فلکس های صبحانه که در مارک های مختلف تولید می شود، شیر سویا، انواع مکمل ها و مولتی ویتامین ها اشاره کرد.

جذب مداوم ویتامین B12 هم مهم است. مابع این ویتامین عبارتند از تمام ویتامین های ترکیبی (مثلاً ویتامین های مخصوص گیاهخواران)، کرن فلکس های غنی شده، اقسام مختلفی از مخمرهای مغذی و شیر سویای غنی شده. مصرف ویتامین B12 برای زنان باردار و مادران شیرده اهمیت زیادی دارد. وقتی برچسب روی مواد غذایی را می خوانید، در مواد تشکیل دهنده به دنبال کلمه سیانوکوبالامین بگردید. سیانوکوبالامین نوعی ویتامین B12 است که از سایر اقسام آن راحت تر جذب می شود.

منبع: بسته آموزشی برای گیاهخواران مبتدی(برنامه ریزی رژیم گیاهی)

مطالب مرتبط:
منوهای ساده گیاه خواری از کودکی تا جوانی