جلوگیری از کمبود ویتامین B12 در کودکان

کمبود ویتامین B12 در کودکان

با توجه به اینکه قبلاً گفته بودید ذخیره ب۱۲ در بدن حداقل برای ۷-۸ سال کافی است، در مورد بچه ای که از نوزادی گیاهخوار بوده و هیچ وقت گوشت نخورده، کمبود این ویتامین پیش نخواهد آمد؟ آیا لازم است هر چند وقت یکبار مثلاً ماهی یکبار کمی گوشت یا آبش را به او بدهم؟

پاسخ

گیاهخواری لزوماً باعث ایجاد کمبود ب۱۲ نمی گردد.

 حتی می توان گفت کمبود ویتامین ب به ندرت در گیاه‌خواران دیده می شود. چرا که همانگونه که بارها نوشته ام اگر محیط داخلی رودۀ بزرگ انسان سالم و طبیعی باشد، باکتری های مفید موجود در رودۀ بزرگ قادر به تولید ویتامین ب۱۲ می باشند.

درضمن تهیۀ برخی از سبزی ها و میوه ها در خاک ارگانیک و بدون مواد شیمیایی درخانه و مصرف تازه و بدون شستشوی آنها می تواند به تامین باکتری های مفید مورد نیاز برای بدن و استفاده از ویتامین ب۱۲ تولید شده توسط آنها کمک کند.

خوب است بدانید که کمبود ویتامین ب۱۲ در گوشتخواران بیش از گیاه‌خواران دیده می شود. این مسئله البته دلایل مختلفی دارد که از حوصله این نوشته خارج است. چون تشخیص و درمان کمبود ویتامین ب آسان می باشد.

توصیه من به شما این است که هر سال یا دو سال یکبار آزمایش متیل مالونیک اسید و هومو سیستئین خون برای کودک خود انجام دهید (نیاز به نسخۀ پزشک برای انجام آزمایشات دارید ). به محض مشاهده پائین بودن سطح ب۱۲ کودکتان می توانید از دکتر بخواهید که ترجیحاً به صورت تزریقی و اگرنه، مکمل ب۱۲ خوراکی تجویز کنند. نیازی به گوشت یا آبش نیست.

فرزند خود را می توانید به کمک سبزیها و میوه ها گیاهخوار سالمی بار بیاورید.

البته باید ذکر کنم که اگر فرزندتان از شیر مادر تغذیه نموده فعلاً جای نگرانی نیست.

ولی البته بسته به سن کنونی ایشان، نوع تغذیه و مدت زمان استفاده از شیرمادر از پزشک بخواهید که آزمایش ذکر شده را برایشان انجام بدهند.

منبع: دکتر جعفرنکونام، عضو هیأت علمی دانشگاه قم، محقق در حوزه تغذیه طبیعی(کمبود ویتامین B12 در کودکان)
برگرفته از سایت دکتر ذرین آذر

مطالب مرتبط:
روش طب قرآنی برای درمان آریتمی قلبی
نظر و درمان طب قرآنی درباره زگیل (وروکا ولگاریس)
روش طب قرآنی برای درمان تکرر ادرار